Instytucja najwyższego zaufania


Straż Pożarna w Miliczu


Kiedyś było takie powiedzenie: Niech się wieś spali byle w straży był porządek. Dawno nie jest to aktualne, w każdym razie nie można powiedzenia tego stosować do Straży choć do innych instytucji dalej może być trafne, podstawić tylko trzeba zamiast „Straż Pożarna” właściwą nazwę.

Ile razy coś się dzieje jeden telefon do S.P. wystarczy żeby akcja dalej toczyła się gładko. Zawsze można otrzymać pomoc lub bardzo kompetentną informację. W Rudzie Milickiej przekonaliśmy się kolejny raz, że szukanie pomocy i tak skończy się na telefonie 998.  

20 lipca wróciłam wieczorem do Rudy Milickiej i idąc w kierunku naszego placu rekreacyjnego zobaczyłam wiszące nad ścieżką rowerową (na wysokości mostku nad rowem melioracyjnym) ogromne drzewo, które pękło u podstawy i zwalając się w kierunku ścieżki zawisło na rachitycznym jesionie. Wiało lekko grozą bo lekki wiatr mógł zwalić drzewo na ścieżkę ale przede wszystkim na kogoś kto mógł się na tej ścieżce zjawić. W sobotę i niedzielę jedzie nią sporo turystów a drzewo mogło być niespodziewaną bombą. Za chwilę przyjechała pani Sołtys, której ktoś powiedział o drzewie ale chyba niedokładnie wskazał lokalizację a więc p. Sołtys szukała tego niebezpiecznego punktu. Ponieważ był już wieczór a od soboty zaczynał się urlop p. Sołtys telefonicznie informowała odpowiednie instytucje o niebezpieczeństwie i konieczności usunięcia drzewa. W przeświadczeniu, że problem załatwiony rano w sobotę wyszłam na wszelki wypadek na ścieżkę i trafiłam na sporą wycieczkę z dziećmi jadącą ścieżką rowerową, drzewo wisiało, turyści jechali bo przecież takich pułapek nikt nie przewiduje. Siadłam do komputera i zaczęłam przeszukiwać wszystkie informacje o alarmowych telefonach w Miliczu: Starostwo, Zarządzanie Kryzysowe, Stawy (drzewo rosło w rowie melioracyjnym) – w swojej naiwności wierzyłam, że przynajmniej Zarządzanie Kryzysowe się odezwie. Sobota to sobota, pomijam to, że część telefonów podawanych na stronach jest błędna i odzywał się komunikat „Nie ma takiego numeru” – może warto czasem przejrzeć czy wszystko jest aktualizowane. Podjęłam ostatnią próbę choć wydawało mi się, że tej instytucji takimi rzeczami głowy nie należy zawracać: Straż Pożarna. Pan, który zgłosił się dokładnie wypytał, gdzie jest to drzewo. Minęło około 5 minut i na sygnale przyjechał wóz Straży Pożarnej, rzut oka i mostek z obu stron oraz wejście na plac rekreacyjny zostało ogrodzone taśmami. Później zauważyłam, że strażak na coś czeka – jako ciekawska osoba - spytałam co się teraz będzie działo i okazało się, że trzeba poczekać na decyzję Stawów (które były już zawiadamiane przez sołtysa) i Starostwa, które jest właścicielem mostku na ścieżce rowerowej, a który mógłby zostać uszkodzony przez ścinane drzewo. No ale sobota to sobota. Straż nie doczekawszy się na nic pojechała, ale chyba kilka instytucji było już zawiadomionych. Po około dwóch godzinach zjawił się właśnie ktoś ze Stawów. Widać było, że był bezradny, pooglądał i… pojechał – powiedział, że to Straż powinna ściąć. Ktoś tego dnia dodał znak z nakazem skrętu wyprowadzający turystów na objazd. Jest wtorek: drzewo wisi i to, że jest ogrodzenie to jednak nie w pełni jest pewne czy drzewo przy wietrze zechce spaść zgodnie z życzeniem właścicieli drzewa i mostu nad rowem. A gdyby nie S.P. to pewnie dalej byłoby jak było. Choć byłam przygotowana do grodzenia taśmami, ale nie wiem czy nie kazaliby mi drzewa usunąć?!      Renata Gryglaszewska

24 lipca 2018


Od zebrania do festynu w Rudzie Milickiej

Strategia rozwoju Rudy Milickiej

Pieniądze w pyle Rudy Milickiej.

Zimno, ale jednak wiosna

Najlepsze życzenia Świąteczno – Wiosenne

Ruda Milicka wybrała sołtysa

Sprawozdanie Sołtysa i Rady Sołeckiej Rudy Milickiej

Życzliwości i wzajemnej sympatii

Mikołaj w Rudzie Milickiej

Wyborczy make-up

Otwieramy bibliotekę w Rudzie Milickiej

Szczyt absurdu

Instytucja najwyższego zaufania

Wielkie mycie

Tramwaj na peronie

Konopnicka się myliła

Wielka Sobota w Rudzie Milickiej

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy

Wizja dla biblioteki w tramwaju

Osobowość roku 2017

Kiedy rozum śpi

Cieszmy się Świętami Bożego Narodzenia

Przez las echo niosło dźwięk dzwonków

Strzały nad stawami kompleksu Stawno

Ksawery w Rudzie Milickiej

Sołtys Rudy Milickiej dziękuje

Zebranie w Rudzie Milickiej

Co nowego na placu „Pod siwą pliszką”

VI Rajd Druha Bolka w Rudzie Milickiej

Wielka Sobota 2017

Zebranie mieszkańców w Rudzie Milickiej

Od domu do domu

Powitaliśmy 2017 rok

Życzenia świąteczne i noworoczne

3 grudnia w Rudzie Milickiej

Znowu przybyło nam drzew w Rudzie

„Mój region mój dom”

Winien i Ma

Nareszcie mamy swoją wiato-świetlicę!

„Odlotowy” festyn

Wrześniowe zebranie w Rudzie Milickiej

Nasza wiata z kominkiem zakończona

Zebranie wiejskie

Drugi etap budowy wiaty

Mieszkańcom Rudy Milickiej składamy najlepsze życzenia

Refleksje przed i po Wigilii

Projekty realizowane w Rudzie Milickiej w 2015r.

Światełka pod wiatami wieczorem w niedzielę zabłysły w Rudzie Milickiej

Drugie życie dzieła Pana Leona – nasz upór pozwolił odtworzyć dwa domki.

Powstanie Stowarzyszenia Ptasia Kraina w Rudzie Milickiej rok 2012

Nowa strona Rudy Milickiej - http://www.rudamilickabarycz.pl/