Ruda Milicka – tematyczna wieś ptasia w Dolinie Baryczy.


Współczesna wieś - wygoda w harmonii z przyrodą.


Ruda Milicka wraz z przysiółkami Dębów i Stawno, położona jest na skraju rezerwatu ornitologicznego „Stawy Milickie” – Kompleksu Stawno, w centrum ostoi ptasiej Natura 2000 w „Dolinie Baryczy” - zaledwie 5 minut samochodem od Milicza.

Położenie centralnej dla sołectwa wsi Ruda Milicka przesądza o charakterze miejscowości wchodzących w skład sołectwa. Jest to miejscowość nastawiona przede wszystkim na eksponowanie walorów przyrodniczych. Bogactwa wody i ptaków. W miejscowości jest kilka obiektów zabytkowych: gajówka, stodoła przy gajówce (odrestaurowana w funkcji chaty edukacyjnej). Młyn wodny z XIX w. aktualnie w funkcji mieszkalnej, jaz drewniany z XIX w., spichlerz i zabudowania folwarczne z XIX w. w Stawnie. W Rudzie Milickiej jest kilka domów mieszkalnych charakterystycznych dla architektury Doliny Baryczy budowanych z czerwonej cegły z ryzalitami. W latach 2011 i 2012 mieszkańcy rozpoczęli edukację przyrodniczą jak i prace zwiększające walory wsi. Pielęgnowane obejścia wsi utrzymywane są w harmonii z otoczeniem przyrodniczym. Do 2015 roku wieś dostosowano do wysokich standardów współczesnych warunków życia bez wchodzenia w konflikt z warunkami zewnętrznymi.

Ruda Milicka jest tematyczną wioską ptasią co będzie widoczne w kolejnych naszych prezentacjach wsi.

Ruda Milicka jest typową ulicówką – bez wyraźnego centrum, dlatego istotne dla nas było stworzenie miejsca integracji społecznej (ogród zabaw, boiska do piłki nożnej, plażowej i boiska wielofunkcyjnego, oraz kilku miejsc do wypoczynku, gier, zabawy, plenerowej biblioteki, siłowni zewnętrznych). Plac sportowo – rekreacyjny składa się z dwóch części podzielonych rowem z wodą i połączonych dwoma wybudowanymi przez mieszkańców mostkami. Na jednej części placu rekreacyjno sportowego stanęły dwie duże wiaty wyposażone w stoły i ławki oraz murowanego grilla i krąg do ogniska. W tej części znajduje się również dobrze utrzymane i wyposażone boisko do piłki nożnej, na którym w każdą niedzielę rozgrywane są mecze. Plac rekreacyjno-sportowy obsadzony jest przeszło dwoma tysiącami krzewów i drzewek. Kąciki rekreacyjne umożliwiają odpoczynek przy książce i czasopismach z unikalnej w naszym regionie biblioteki plenerowej. Można również rozegrać mecz ping-ponga lub partię gier planszowych. Dzieci mają ogrodzony plac zabaw. Przy placu zabaw rośnie nasze nowe przedsięwzięcie duża wiata na planie koła, z której mamy nadzieję korzystać już w 2016 r.

Te wszystkie działania, przy ogromnym wkładzie pracy mieszkańców i środków finansowych głównie pochodzenia unijnego i gminnego i wiejskich, tworzą niepowtarzalny obraz współczesnej wsi wtapiającej się w przyrodę. W Rudzie Milickiej działa Stowarzyszenie Ptasia Kraina, które pozyskuje środki na kolejne atrakcje dla mieszkańców i integruje mieszkańców.

Sołectwo Ruda Milicka wraz z przysiółkami Dębów i Stawno  jest obszarowo i ze względu na ilość mieszkańców małe (liczy 190 osób). Jest to jedyne sołectwo w Dolinie Baryczy nie posiadające ani jednego gospodarstwa rolnego. Minusem jest brak świetlicy, który doraźnie będzie wyrównywała będąca w budowie wiata rekreacyjna.

24 listopada 2015


Pogoda powiedziała: SPRAWDZAM

Na trzydziestu sześciu kołach niskopodwoziówki

Tramwaj do przystanku kultura

Kultura w tramwaju

Co z naszą biblioteką plenerową?

Jeszcze raz o placu rekreacyjno – sportowym w Rudzie Milickiej

Historii placu sportowo – rekreacyjnego ciąg dalszy. Rok 2013

Historia placu sportowo – rekreacyjnego w Rudzie Milickiej Cz. 2.

Historia placu sportowo – rekreacyjnego w Rudzie Milickiej

Ptaki towarzyszą nam cały rok.

Zapraszamy na pierwszy spacer po Rudzie Milickiej.

Ruda Milicka – tematyczna wieś ptasia w Dolinie Baryczy.